• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KEMERYAKA KÖYÜ KEMAH'IN BİR ÖN KARAKOLU HÜKMÜNDE MUNZURLARIN KARLA KAPLI MARSİNİK'İN ZİRVELERİNİN, YALÇIN KAYALIKLARINDAN OLUŞAN PİRİ BEY VE KARA AVLU TEPELERİNİN ETEĞİNDE KURULMUŞ YİGİT BİR ANADOLU KÖYÜ

Kemeryaka köyü  Kemah’ın bir ön karakolu hükmünde, Munzur’ların karla kaplı Marsinik’in zirvelerinin, yalçın kayalıklardan oluşan Piri Bey ve Karaavlu Tepe’lerinin eteğine kurulmuş yiğit bir Anadolu Köyü.

Kemeryaka Köyü Kemah'a Tanasur Vadisini sırtlardan takibeden 9 km’lik stablize bir yolla bağlı. Köyün içinden başlayan Asrenik Dere’sinin yeşerttiği bağ ve bahçelerin yeşillikleri arasına, Kaşdibi Tarla’larının bitişiğine kurulduğu için, genel geçim kaynakları tarım ve hayvancılık. Bunun yanında arıcılık ve balıkçılık da gelişmiş durumdadır.

Kemeryaka köyü bir taraftan Hırdıç Sırtları, karşı tarafından Salıntepe Sırtları ve arka cepheden de çatalkaya tarafından çepeçevre sarıldığı için resmen kuytu bir dere yatağının içinde kalmış.

Bir de köyün Munzur’ların uçsuz bucaksız kanyonlarına, kabanlarına yakın komşu durumdadır.

Kemeryaka köyü 1961 de açılan ilkokulu da 15 öğrencisiyle halen eğitim ve öğretim vermektedir. İstanbul’da başkanlığını Ali Kandemir'in yaptığı “Kemeryaka Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği” 1970 de kuruldu.

Tahrir Defterlerindeki kayıtlara göre, 1568 de köyümüzde 32 hane müslüman ve hristiyanlar birilikte yaşıyormuş. O zaman yetişitirdikleri mahsulleri ise, buğday, arpa, darı, bakla, pamuk, bal ve bostan ürünleri olup, aynı yıl için 8000 akça toplam gelirleri olduğu tesbit edilmiştir. Yine aynı kayıtlarda, köyümüzde 1 değirmenin olduğu, köyün yakınında bulunan ve Vank-ı çınariç adını taşıyan vankın, yılda 1355 akça tutan geliri, Kemah’da Cemaleddin ve Ahi Ferec mahallerindeki cami ve mescitlere vakfedilmiş olduğu yeralmaktadır.

Bu güzide köyümüz ile ilgili olarak hazırlamış oldukları videoyu istifadelerinize sunarız.

 

www.kemah.gov.tr

www.kemeryaka.com

 

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   2600 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret494026