• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

YÜCEBELEN KÖYÜNDEN HEMŞEHRİMİZ VEHBİ YURT'UN SON KİTABI TERZİ BABA VE ERZİNCAN (İKİ KÜRE) YAYINLANDI.

Yücebelen köyünden Hemşehrimiz Vehbi Yurt Terzi Baba ve Erzincan (İki Küre) adlı kitabı geçtiğimiz günlerde Birun Yayınlarından kitapçılardaki yerini süsledi.

Her geçen gün şehrimizle ilgili yeni kitaplar yayımlanıyor. Kentimizle ilgili kitapların artması zaman içerisinde durağanlaşan, erozyona uğran Erzincan Kültürü’yle insanların yeniden iletişim kurması demek.
         Yaşanılan mekâna, kente veya medeniyete başka nasıl katkı sağlanabilir ki. Evet, katkı ancak o şehirle ilgili güzelliklerin değerlerin tanıtılmasıyla oluyor. Şehri ve kimliğini tanıtmakla, tanımakla...
         Erzincan’la ilgili yayımlanan her kitap yaşadığımız kenti biraz daha keşfetmek adına son derece önem taşımaktadır.
          Vehbi Yurt ağabey’in kaleminden baskısı ve kapak tasarımı özenilerek hazırlanmış Erzincan’ın manevi büyüklerinden Terzi Baba Ve Erzincan” İki Küre” başlıklı kitabını bu anlamda önemli bir çalışma olarak görüyoruz.

Erzincan’da yaşayan insanlarda güçlü bir aidiyet duygusu oluşturmak istiyorsak şehrin geçmişiyle ilgili hafızayı sürekli canlı tutmak zorundayız.
         Terzi Baba Hazretleri Erzincan’ı aşıp coğrafyaya etkileri olan bir insan…
         93 harbine ciddi anlamda katkıları olmuş, hem devlet hem milletiyle barışık, zamanın sivil toplum örgütleri gibi işlev görmüştür.
         “BİRUN” yayınevinden çıkan Terzi Baba ve Erzincan” (İki Küre) Kitabında tasavvufi bilgilerin yanı sıra Terzi Baba Hazretleri’nin tarikat şeceresi çıkarılmış, vefatından sonra dergâhı devam ettiren talebelerine kadar birçok ayrıntıya yer verilmiştir.
         Bir nüansı yakalamak, daha da zenginleştirmek adına senelerce çalışıp doküman toplayan Vehbi Yurt Ağabey’in eseri bu alanda çalışma yapacaklara, hali hazırda bir kaynak olma özelliği de taşıyor.
         Bu kitap Erzincan’ı var eden manevi hasletlerin bir nevi tazelenmesidir

Hacı İbrahim Efendi”, “Kıyamet Ne Zaman Kopacak”, “Zamanı Kuşandım”, Tekrarı Yok Hayatın” Şimdi ise Terzi Baba Hazretleri... ise Vehbi yurdun daha önce çıkan diğer kitapları.
         Vehbi Yurt emekli öğretmen… Şuanda ise iş adamı, hem şair, hem de bir yazar.
         Bilgi ve tecrübesinin zirvesinde sürekli kitap yazarak yaşamında izler bırakmaya çalışıyor. Amacı çok kitap satmak değil hem kendini tazeliyor hem de üretmek için yazıyor.

Vehbi Yurt’a böylesine güzel ve anlamlı bir eseri ülkemiz ve bölgemiz halkına kazandırdığı için teşekkürlerimizi sunarız.

Kaynak: www.erzincanhaber.com

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1840 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret494027